Haber Amasya
 
 

RAMİS TOPAL YENİ ÇELTEK SORUNUNA EL ATTI

CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, Soma’da işlettiği maden ocağındaki pek çok ihmalle gündeme gelen Soma Holding AŞ’ye bağlı Gürmin Enerji Madencili..
Bu haber 4 yıl önce eklenmiş
CHP Amasya Milletvekili Ramis Topal, Soma’da işlettiği maden ocağındaki pek çok ihmalle gündeme gelen Soma Holding AŞ’ye bağlı Gürmin Enerji Madencilik’e termik santral yapımı ihalesi verilmesine tepki gösterdi. Milletvekili Topal, “301 kişinin ölümüyle Türkiye’nin en büyük maden faciasını yaşatan firma Soma Holding AŞ’nin, facianın üzerinden henüz bir yıl geçmeden Amasya’da termik santral kurması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nda (EPDK) başlatılan ön lisans süreci olumlu bir şekilde tamamlandı.” dedi. Soma Holding AŞ’ye bağlı Gürmin Enerji Madencilik’in Amasya’da kurulması öngörülen termik santral için haziran ayında yaptığı başvuruyu EPDK'nın haziran ayında değerlendirmeye aldığını hatırlatan Topal, “AKP Hükumeti ve EPDK tüm itirazlarımıza rağmen Soma'da Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük iş cinayetine sebep olan, eksiklikleri ve yaptığı uygulamaları ile 301 vatandaşımızın ölümüne yol açan Soma Holding'i sektörden men edeceği yerde yeni bir facia için Suluova'ya termik santral yapması için onay verdi. Amasya'da hiç bir yatırımı bulunmayan hükümet, HES'lerden sonra şimdide termik santral ile Amasya'daki tarım ve hayvancılığı bitirmek için kolları sıvadı. Suluova Türkiye'deki soğan üretiminin yüzde 40'nı sağlayan, hayvancılıkta yeni yatırımlar yapan ve şeker üretiminin yapıldığı bir ilçedir. termik santralin küllerinin savrulacağı alanda bir de NATO Hava Üssü bulunmaktadır. Yeşili, soğanı, pancarı ve hayvancılığı yok edecek AKP ve onun yandaş firması Soma Holding'e bugünden bildiriyoruz: Bu Termik Santrali Amasya'ya kuramayacaksınız. Buna asla izin vermeyeceğiz.” diye konuştu. Topal şunları kaydetti, “Bunu nasıl yapacaksınız diye sorarsalar onlara Yeni Çeltek direnişini hatırlatmanızı öneririz. Şanlı bir direnişin merkezi olan Yeni Çeltek, yeni bir direniş için hazırlanmaktadır. Tüm hukuki yollara başvuracağız ancak en önemlisi toplumsal muhalefeti oluşturacağız. Suluova'da, Merzifon'da ve Amasya'da tek tek evlere gireceğiz, herkese termik santralin neler getireceğini anlatacağız. AKP ve yandaş firması Soma'daki zararlarını Amasya'dan karşılamak için kolları sıvadılar ancak baltayı taşa vurduklarından henüz haberleri yok. Amasya'daki tüm sivil toplum örgütlerini, siyasi partileri ve tüm gönüllüleri bu muhalefete davet ediyorum. Siyasi kimliklerimizi bir kenara bırakarak Amasya için hep birlikte yan yana gelelim. Bunu çok değil geçen yaz bir park için yapmıştık. Termik Santrale “Dur” demek için de yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yeşil Amasya ilelebet yeşil kalacak.”


Yorum Yaz

: Adınızı yazınız, Maksimum 1000 karekter.
0505 [Lütfen yandaki rakamı kutucuğa giriniz aksi takdirde yorum eklenmeyecektir.]

   Yorumlar
   
..
 

  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Yorumlar    

  Genel Haberler    
  AMASYALI SANATÇI YAKUP YAVRU YAŞAMINI YİTİRDİ..  
  TAŞOVA İLÇESİNİN İLK VE TEK SARI BASIN KARTLI..  
  BAŞARILI BAŞKAN HASAN TOPAL ÇALIŞMALARINDA ..  
  SANATÇI MÜRÜVET GEÇİLİ’DEN TAŞOVA YA ZİYARET..  
  KUŞADASI GİRİT FESTİVALİNDE BÜYÜK İLGİ..  
  İŞ ADAMI MEHMET SARI DAN MUHTEŞEM İFTAR..  
  SEVİLEN SANATÇI ELİF DİKMEN’İN YENİ ALBÜMÜ ÇI..  
  AMASYA VAKFINDAN BİR İLK..  
  GÜMÜŞHACIKÖY DE CEZAEVİNİN ÇATISI UÇTU..  
  MERA TALANINA DESTEK KÖYÜ HALKINDAN BÜYÜK TEP..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Taşova net - ziyaret et  
  Taşova Gazetesi - ziyaret et  
  Amasya Bilgi - ziyaret et  
 
  Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Haber Amasya | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır.
Tel - Fax : 0216 xxx xx xx / Email : haberamasya@gmail.com 
Haber Amasya  
   Haber Amasya yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. www.haberamasya.com