Haber Amasya
 
 

12 EYLÜL DAVASINA ZAMAN AŞIMI

12 Eylül mağdurunun açtığı dava, işkence suçuna öngörülen 15 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle reddedildi. Karar onanırsa 12 Eylül’de i..
Bu haber 4 yıl önce eklenmiş

12 Eylül mağdurunun açtığı dava, işkence suçuna öngörülen 15 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle reddedildi. Karar onanırsa 12 Eylül’de işlenen suçlara emsal olacak Yaklaşık 650 bin kişinin gözaltına alındığı, 50 kişinin idam edildiği, 171 kişinin işkenceden öldüğü 12 Eylül darbesinin 34. yıldönümünde, Amasya’da o dönem işkence gören bir mağdurun açtığı davada, işkenceyi “zamanaşımı” gerekçesiyle aklayan bir karara imza atıldı. Bu kararın Yargıtay tarafından da onanması durumunda, 12 Eylül döneminde işlenen tüm suçlar yönünden zamanaşımı söz konusu olacak. Karar, Kenan Evren’in yargılandığı ana davanın sonucunu bile bu yönüyle etkileyebilecek. Heyete izleri gösterdi Amasya Cumhuriyet Başsavcılığı, 12 Eylül döneminde tutuklanan Hasan Kaplan’a Amasya’da işkence yaptıkları iddiasıyla yüzbaşı Atasoy Filoz ve Başçavuş Burhan Yöntem hakkında dava açtı. Amasya Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın dünkü duruşmasında yeni bir savcı görev yaptı. Bir önceki duruşmada savcı, evrensel hukuk kuralları ve Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmelerin emredici norm olması nedeniyle sanık avukatlarının zamanaşımı talebinin reddini talep etmişti. Mahkeme heyeti de ara kararında, bu talebi reddetmişti. Dünkü duruşmaya yeni çıkan savcı, sanıkların suçlandığı işkence suçuna öngörülen zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın reddini istedi. İşkence mağduru Kaplan, duruşmada çoraplarını çıkararak gördüğü işkenceden dolayı ayak topuklarında meydana gelen oyukları heyete gösterdi ve “Daha nasıl bir delil istiyorsunuz?” diye sordu. Kaplan’ın avukatı Mehmet Horuş da, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın 12 Eylül darbesinden dolayı mahkum olduğu mahkumiyet kararını içeren bir klasör belgeyi mahkemeye verdi. Evren ve Şahinkaya hakkında zamanaşımının uygulanmadığını hatırlatan Horuş, müvekkilinin de aralarında olduğu 52 kişi hakkındaki işkence raporlarının Genelkurmay’dan istenmesini talep etti. Mahkeme heyeti, raporların istenmeyeceğini ve kararın açıklanacağını söyledi. Bunun üzerine duruşmaya katılanlar, “darbeciler hesap verecek” sloganı atarak, salonunu terk etti. Mahkeme heyeti, lehe olan 765 sayılı eski TCK’da sanıkların suçlandığı işkence suçuna öngörülen 15 yıllık zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davanın reddedildiğini açıkladı. Ana davayı etkileyebilir İşkence suçunda zamanaşımı olmayacağını belirten Avukat Horuş kararı temyiz edeceklerini söyledi. Bu kararın Yargıtay tarafından da onanması durumunda, 12 Eylül döneminde işlenen tüm suçlar yönünden zamanaşımı söz konusu olabilecek. Karar, bu yönüyle 12 Eylül ana davasını bile etkileyebilecek.
Yorum Yaz

: Adınızı yazınız, Maksimum 1000 karekter.
0505 [Lütfen yandaki rakamı kutucuğa giriniz aksi takdirde yorum eklenmeyecektir.]

   Yorumlar
   
..
 

  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Yorumlar    

  Genel Haberler    
  AMASYALI SANATÇI YAKUP YAVRU YAŞAMINI YİTİRDİ..  
  TAŞOVA İLÇESİNİN İLK VE TEK SARI BASIN KARTLI..  
  BAŞARILI BAŞKAN HASAN TOPAL ÇALIŞMALARINDA ..  
  SANATÇI MÜRÜVET GEÇİLİ’DEN TAŞOVA YA ZİYARET..  
  KUŞADASI GİRİT FESTİVALİNDE BÜYÜK İLGİ..  
  İŞ ADAMI MEHMET SARI DAN MUHTEŞEM İFTAR..  
  SEVİLEN SANATÇI ELİF DİKMEN’İN YENİ ALBÜMÜ ÇI..  
  AMASYA VAKFINDAN BİR İLK..  
  GÜMÜŞHACIKÖY DE CEZAEVİNİN ÇATISI UÇTU..  
  MERA TALANINA DESTEK KÖYÜ HALKINDAN BÜYÜK TEP..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Taşova net - ziyaret et  
  Taşova Gazetesi - ziyaret et  
  Amasya Bilgi - ziyaret et  
 
  Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Haber Amasya | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na %100 uygun olarak yayınlanmaktadır.
Tel - Fax : 0216 xxx xx xx / Email : haberamasya@gmail.com 
Haber Amasya  
   Haber Amasya yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir. www.haberamasya.com